NOVO

  • portfolio
  • photography
  • blog
  • shop
  • fashion

چاپ افســـــت

رایج‌ترین روش چاپ پروژه‌های بزرگ، چاپ افست است.

 

بیشترعلاقمندان به این صنعت، فیلم چاپ شدن روزنامه ها را که بر روی رول‌های بزرگ حرکت می‌کنند دیده‌اند، این همان روش چاپ افست است.

به‌طور خلاصه این روش بدین گونه است که چهار رنگ به‌طور مجزا و با توجه به طرحی که بر روی زینک ساخته‌شده است، بر روی کاغذ چاپ می‌شوند.

این روش به عنوان یکی از متداول ترین و پرکاربردترین روش های چاپ، جزئیات و نکات مهمی در فرایند خود دارد.

مزایای چاپ افست:

  • کیفیت چاپ فوق‌العاده بدون هیچ اثری از رَد چاپ
  • رنگ‌های واقعی‌تر نسبت به تصویر.  به دلیل کنترل ترکیب رنگ می‌توان کیفیت رنگ‌ها را تضمین کرد.
  • امکان چاپ رنگ‌های بیشتر مانند طلایی، نقره‌ای، مسی، فسفری و ….
  • امکان چاپ بر روی جنس‌های مختلف کاغذ را دارد، همین قدرت انتخاب بر روی قیمت نهایی دست شما را باز می‌گذارد
  • قیمت پایین‌تر به نسبت تیراژ

 


معایب چاپ افست:

برای چاپ با تیراژ پایین مقرون‌به‌صرفه نیست (معمولاً کمتر از هزار عدد در چاپ عمومی و کمتر از 10 هزار عدد در چاپ اختصاصی)

با توجه به اینکه برای شروع فرایند چاپ نیاز به تهیه زینک برای هر رنگ هست، زمان چاپ طولانی است (بسته به نوع سفارش معمولاً بین 5 تا 15 روز) امکان اصلاح طرح و شرایط چاپ پس از شروع فرایند چاپ وجود ندارد.

کیفیت چاپ به‌طور کامل به تجربه و عملکرد نیروی انسانی وابسته است.

چاپ افست چیست؟

در بیان کلی اُفست یک سیستم چاپ است که امروزه به طور بسیار گسترده برای چاپ انواع بروشور، چاپ کاتالوگ، پوستر، کارت ویزیت و فرم های عمومی و خلاصه هر چیزی که قرار است بر روی کاغذ و با تیراژ و کیفیت بالا چاپ شود مورد استفاده قرار می‌گیرد.

چاپ دیجیتال

چاپ دیجیتال یکی از روش‌های تبدیل تصاویر دیجیتال به محصولات چاپی است.

 

این روش معمولاً شامل چاپ های حرفه‌ای در تیراژهای کم‌ تعداد توسط دستگاه های نشر رومیزی و دیگر منابع دیجیتال است که بوسیله چاپگرهای لارج فرمت ویا چاپگرهای لیزری و جوهرافشان حرفه‌ای انجام می‌شود.

این روش چاپ؛ دارای هزینه بیشتری برای چاپ هر صفحه در مقایسه با روش‌های سنتی مثل چاپ افست است ولی این قیمت بالاتر معمولاً با صرفه جویی در هزینه‌های دیگری که در تهیه پلیت‌های چاپ انجام می‌شوند برای تیراژهای کم‌، جبران می‌شود.

چاپ دیجیتال

این روش امکان چاپ بلافاصله پس از تقاضا در تیراژ محدود را فراهم می‌آورد و امکان تغییر تصاویر و محتویات صفحه (اطلاعات متغیر) در هر برگ چاپی را در اختیار می‌گذارد.

صرفه جویی در نیروی انسانی و توان رو به گسترش ماشین های دیجیتال در بالا بردن کیفیت، پایین آمدن هزینه تمام شده هر برگ چاپی و بالا رفتن تیراژ به این معناست که چاپ دیجیتال در حال رسیدن به نقطه رقابت با چاپ افست و حتی پیشی گرفتن از آن است.

در حال حاضر منظور از چاپ دیجیتال در بازار چاپ، عمدتاً چاپ تونری با استفاده از انواع چاپگرهای لیزری حرفه‌ای بر روی انواع کاغذ است


1- چاپ در تیراژ محدود

در این چاپ به دلیل حذف پلیت و چاپ مستقیم از کامپیوتر روی کاغذ و امکان کالیبراسیون دستگاه امکان چاپ در تیراژ محدود حتی یک نسخه با هزینه پایین وجود دارد

به همین دلیل این روش چاپ دیجیتال برای مصارفی مثل تهیه نمونه یا چاپ محصولات کم‌تعداد و سریع کاربرد زیادی دارد.

یک چاپگر دیجیتال برای چاپ میلیون‌ها برگ ساخته نشده است، بلکه باید بتواند در طول مدت زمان عمر خود نهایتاً هزاران برگ چاپ کند، که البته این کار را خیلی خوب انجام می‌دهد،

بنابراین با توجه به هزینهٔ تمام‌شده و سرعت کار، این نوع چاپ برای تیراژهای محدود عملیاتی و مقرون به‌صرفه است.

البته از سال ۲۰۱۰ فناوری‌های نوین در این نوع چاپ به کار گرفته شد که با استفاده از تکنولوژی نانو در جوهر و همچنین تغییر سیستم پاشش جوهر، چاپگرهای دیجیتال جوهرافشان توانستند بسیاری از محدودیت‌ها را در زمینهٔ سرعت و هزینه تولید کنار بزنند.

 

2- چاپ شخصی شده

در چاپ دیجیتال با توجه به وجود امکان چاپ در تیراژ محدود شما می‌توانید هر نسخه از محصول چاپی خود را متفاوت با نسخه قبلی چاپ کنید.

به عنوان مثال شما می‌توانید کارت تبریک‌های شخصی شده با تصاویر مختلف یا کارت پرسنلی با طرحهای مختلف را در هر دور چاپ کنید.

همچنین این قابلیت به شما امکان چاپ اطلاعات متغیر را می‌دهد.

یعنی می‌توانید در هر نسخه چاپی خود اطلاعات متغیری را چاپ کنید این اطلاعات می‌تواند شماره سریال یا نام گیرنده یا تصویر هر فرد باشد.

بهینه سازی و

طراحی سایت

مشاهده بیشتر
مشاوره و

برنامه ریزی تبلیغات

مشاهده بیشتر
عشق و شور و هنر

عکاسی

مشاهده بیشتر
هوشمند و مرسوم

طراحی گرافیک

مشاهده بیشتر
کانون راد گرافیک حضور شما در وب سایت را گرامی مبدارد. با ما در تماس باشید